Kāpēc agresīva ķengāšanās komentāros nav savienojama ar vārda brīvību
Publicēts 8. novembrī, 2010.
Šeit nedaudz jāpakomentē situācija un jāatgādina, ka cilvēkiem ir tiesības (un daudzos gadījumos pat morāls pienākums!) izteikt savu nostāju, atbalstot labas lietas un nosodot nevēlamas. Praksē tas nozīmē, ka tev jāseko līdzi, ko tu runā vai raksti, filmē vai fotografē un pēc tam liec iekšā publiskajā vidē.

Kā jebkurām tiesībām, arī vārda brīvībai ir robežas. Vārda brīvība sevī ietver tiesības teikt taisnību, nevis tiražēt visādus melus. Ja anonīmi komentētāji, neuzdrīkstēdamies parakstīties ar savu īsto vārdu, raksta rasistiskus saukļus (tajā skaitā krieviski — vērstus pret latviešiem!) un izsaka nomelnojošus vispārinājumus Kukluksklana stilā, tad šādi naida runas elementi NEKĀDĀ ZIŅĀ neietilpst vārda brīvības robežās! Ja kāda persona izmanto publisko vidi, lai anonīmi atriebtos ienaidniekam, un publicē nomelnojumus (nevis taisnību), tad nomelnotājam ir jāatbild par saviem vārdiem!

Bet ko gan tad darīt ar disidentisma un anonīmas izteiksmes kultūru, kam Latvijas vēsturē (un arī visā Rietumu kultūrā) ir savulaik bijusi diezgan būtiska loma? Vai mums jāklapē ciet Kurmīša blogs Diena.lv tikai tāpēc, ka viņš raksta kā Kurmītis, un jāslēdz iespēja izpausties tiem anonīmajiem komiķiem, kas slēpjas aiz izkārtnes «Ziņu Aģentūra UTT»?

Lieta tāda, ka mēraukla ir nevis autors, bet gan publicētie fakti/viedokļi. Tātad jāvērtē nevis pēc parametra «anonīms — identificējams», bet gan pēc principa «patiess — nepatiess». Ja autors ir publicējis reālus faktus, tad būtībā ir vienalga, vai viņš to ir darījis ar īsto vārdu vai pseidonīmu. (Latvijas vēsturē labākais piemērs — Neo aktivitātes.) Toties, ja autors ir publicējis nepatiesību, melus vai izdomājumus, vai arī propagandējis naidu pret personām vai to grupām, tad šādiem «autoriem» ir jānorāda uz Latvijas nacionālajām un arī Rietumu kultūras vispārcilvēciskajām vērtībām.

Un pret tādiem mūdžiem (ja vajadzīgs — tad arī piespiedu kārtā) jāvēršas neatkarīgi no tā, vai viņi parakstās kā «H-Jugend», «sociaalais revolucionaars» un «rusofobs», vai arī zem Ribentropa un Dr. Mengeles cienīga teksta apakšā lepni liek personīgo parakstu — «Ģirts-Valdis Kristovskis».


Komentāri (1)
Andrejs: Tad kāpēc mix.lv izdzēsa manu komentāru? Es tikai izteicu savas domas par mix.lv ievietoto rakstu. Un kāpēc mix.lv ignorē atbildēt uz manu vēstuli?

Nēsmu es anonīms, šeit ir gan mans vārds, gan mans epasts, gan mana web lapa.
Nav iespējams brīvi un patiesi izteikties mix.lv portlālā.
09/11/2010 08:43
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: